Одкровення ветерана. «Я отримав певну насолоду, коли побачив, як помирали росіяни», — Масі Найєм
Масі Найєм, український ветеран і адвокат (Фото:Наталія Кравчук / NV)
Автор: Наталія Роп
Якою бачить майбутню перемогу та післявоєнні проблеми України адвокат та боєць ЗСУ Масі Найєм.
Масі Найєм — військовий і адвокат. Він захищав країну зі зброєю в руках в АТО і під час повномасштабного вторгнення. А після важкого поранення узявся допомагати постраждалим на війні бійцям долати бюрократичні бар’єри на шляху оформлення необхідних документів та отримання державної компенсації.
Найєм став одним з 30 героїв проєкту NV Люди, що наближають перемогу, який вийшов у друкованому № 3 за серпень.
Надихаючі історії цих людей, відібраних редакцією за допомогою експертів, частково написали журналісти NV, частково — відомі українці та іноземці. А дехто з героїв, як зокрема і Найєм, розповіли про себе самі, відповівши на п’ять питань редакції.
— Який ваш найгірший день за час великої війни (окрім 24 лютого 2022 року)?
— Такого немає. Вони стаються дедалі частіше з кожним із тих, кого я знаю, хто дістав поранення або загинув. Але навіть своє поранення я не вважаю найгіршим днем. Навпаки, він, мабуть, був найкращим, бо я маю другий день народження. Для мене кожен день найгірший, коли помирають ті, кого я особисто знав, або ті, з ким воював.
— Яким був ваш найкращий день за час великої війни?
Дайджест NV Преміум Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV підписатися Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
— Здається, це було 6 червня. Того дня я вийшов з коми та побачив друзів і брата біля ліжка. Мені здається, це був такий найкращий день. Також десь місяця півтора тому в нас було бойове завдання. І я отримав певну насолоду, коли побачив, як помирали росіяни. Це було по‑своєму чудово.
— Яке ваше найбільше досягнення?
— Це, мабуть, медитації Віпасана. Саме через них я можу, дозволяю собі і практикую любити навіть тих українців-ворогів, які замовляють всяку дезінформацію про мене. Або тих ворогів, які вважають мене своїм опонентом і припускаються до дуже некрасивих методів боротьби. Мабуть, моє досягнення — це просто практикувати велику любов до людей. Під це визначення [людини] не потрапляють росіяни, допоки триває війна і поки вони не сплатили борг перед українцями. Це тварини поки що. Тому я кажу, що практикую любов до людей. І багатьох тих, кого мав би ненавидіти, я намагаюся зрозуміти і багато що їм вибачаю. Але це не стосується росіян.
— Яким буде кінець війни і коли це може статися?
— Стратегічно ми війну закінчимо, коли заберемо ядерну зброю в Росії, коли її в неї не буде. Коли це станеться? Мені здається, що це станеться не в найближчий рік.
А перемога на тактичному рівні буде тимчасовою. Я не назвав би це виграшем, радше відтермінуванням ще більшої загрози для України. Умовно тактичним міг би бути вихід усіх російських військ з території України. Але це буде велика тупість із нашого боку, якщо ми на цьому зупинимось і не будемо далі прагнути забрати в росіян [ядерну] зброю, щоб припинити цю небезпеку.
— Що Україні потрібно буде в першу чергу вирішити після війни?
— Нам потрібно буде вирішити, чим ми хочемо конкурувати з великим світом, і на це спрямувати всі зусилля суспільства. Бо якщо ми не сфокусуємося на великому ворогові, як це було під час повномасштабного вторгнення, якщо ми не сфокусуємося на великій меті, ми програємо як нація. Хоча зараз ми дуже круті, дуже сильні, і, мабуть, лідери змін у світі. Але світ все одно живе в конкуренції. І я розумію, що нам треба створити свою націю так, щоб ми могли бути найкращими в чомусь одному з 10‑15 націй. Потрібно об’єднати суспільство навколо того, щоб ми стали найкращими в чомусь і могли цим конкурувати з великими державами, які мають великі ресурси. Нам треба буде об’єднати суспільство навколо великої ідеї так само, як об’єднав нас ворог проти себе. Це єдине, на що нам треба буде спрямувати усе суспільство. Якщо цього не станеться, то ми як нація розвалимося після війни. Це найбільша загроза, яку я зараз бачу: ми як суспільство не можемо об’єднатися, якщо немає ворога, а це дуже погано.
Цей матеріал вперше надрукований в журналі NV № 3 за серпень 2023 року. Придбати його можна тут.