Кампанія ударів України по об’єктах РФ у Криму вже досягла низки цілей, але її важливо посилити за допомогою ATACMS — спеціальний звіт ISW
Кадр відео знищення російської системи ППО С-400 на мисі Тарханкут 23 серпня 2023 року (Фото:Ukrainian Main Directorate Of Intelligence/Handout via REUTERS)
Цілеспрямована кампанія ударів України по російських цілях в окупованому Криму та об’єктах ЧФ РФ є «важливою та своєчасною» і вже забезпечила низку важливих ефектів. Потреба України в ATACMS та подібних далекобійних західних системах є також своєчасною і допоможе посилити ці зусилля.
Такі висновки озвучує Інститут вивчення війни. Сьогодні ISW оприлюднив спеціальний звіт про кампанію ударів України по російських військових об’єктах у Криму, яка триває з червня 2023 року. Ключовий його висновок полягає в тому, що серія ударів ЗСУ по російській військовій інфраструктурі, штабах і маршрутах логістичного забезпечення військ в окупованому Криму націлена на зниження здатності російських військових використовувати Крим як плацдарм і тил для оборонних операцій РФ на півдні України. Зокрема удари України по логістичних маршрутах зривають забезпечення російських військових в Херсонській та Запорізькій областях. А удари по засобах Чорноморського флоту зменшують його роль як загальновійськового штабу, хоча й не завдають поразки ЧФ РФ як військово-морській силі. Крім того, удари ЗСУ спричиняють суттєвий психологічний вплив на російське командування та в російському інформаційному просторі. Постачання Заходом ракет дальнього радіусу дії Україні могло б посилити цю поточну «важливу та своєчасну кампанію» ЗСУ, націлену на послаблення спроможності Росії окупувати південь України.
Додаткові висновки з цього звіту:
- Росія використовувала і використовує Крим як плацдарм для свого повномасштабного вторгнення в Україну від лютого 2022 року. Саме вісь просування окупаційних російських військ на північ від Криму досягла більших успіхів, аніж численні інші осі нападу Росії протягом перших тижнів повномасштабного вторгнення.
- Окупанти продовжують використовувати Крим як головний тил для російських сил, які намагаються протистояти контрнаступальним операціям ЗСУ на півдні України, і використовуватимуть Крим для підтримки будь-яких гіпотетичних майбутніх наступальних операцій РФ у цьому регіоні.
- Високоточні удари України по об’єктах Чорноморського флоту РФ порушують його більшу роль загальновійськового штабу (а не тільки штабу військово-морських сил), який координує російські наземні операції на півдні України. Зокрема штаб ЧФ додатково контролює ракетні батареї класу «земля-земля» і батареї ППО, які були розгорнуті на окупованому півдні України; а також 22-й армійський корпус та сили морської піхоти, що воюють в південних регіонах. Також ЧФ РФ, ймовірно, відповідає за командування деякою частиною російських «добровольчих» формувань та інших нерегулярних підрозділів на півдні України. Крім того, ЧФ відповідає за підтримку російського логістичного забезпечення між Краснодарським краєм і Кримом для забезпечення південного угруповання сил РФ.
- Твердження про те, що Україна вже витіснила ЧФ РФ з Криму або перемогла його військово-морські сили є передчасними, хоча українські удари по ремонтних об’єктах і флоту ЧФ у Криму дійсно можуть заважати військово-морським підрозділам ЧФ РФ повністю виконувати свої бажані місії. Однак цей флот все ще здатен виконувати більшість військових операцій.
- Українські удари по російських суднах, ймовірно, обмежили здатність суден ЧФ загрожувати «зерновому коридору» України в Чорному морі.
- Удари ЗСУ також успішно зменшують можливості російської ППО в Криму що може уможливити майбутні удари України по ключових російських об’єктах.
- Українські удари по російських військових об’єктах у Криму часто викликають у Росії «паніку, непропорційну їхньому прямому ефекту, і негативно впливають на моральний стан» росіян.
- Ця постійна та розширювана кампанія ударів ЗСУ по Криму, ймовірно, погіршить зусилля Росії щодо захисту від українських контрнаступальних операцій на півдні України.
- Потреба України в ATACMS та подібних далекобійних західних системах є своєчасною вимогою для підтримки поточних українських операцій. Такі ракети дозволили б посилити «важливий та своєчасний» тиск на РФ у Криму. Використання Україною високоточних вогневих засобів дало б змогу ЗСУ вільніше вести поточні контрнаступальні операції в окупованих Херсонській та Запорізькій областях, не зосереджуючись виключно на гіпотетичному майбутньому наземному наступі на сам Крим.
Крім того, у щоденному звіті ISW за підсумками 8 жовтня Інститут вивчення війни озвучив такі спостереження щодо війни в України та дій Росії:
- Російські війська посилюють мінування в районі між Роботиним і Вербовим та намагаються утримати сили ЗСУ на ділянках фронту подалі від наступальних операцій у Запорізькій області. Зокрема російські військові блогери стверджують, що окупанти іноді встигають повторно мінувати раніше розміновані українськими військовими ділянки на лінії Роботине-Вербове (10 км на південь до 18 км на південний схід від Оріхова), щоб досягти ефекту тактичної несподіванки. Вони також стверджують, що інтенсивне мінування нібито завадили переміщенню українських вантажів і обладнання в цих районах за останні дні. Крім того, один з «прокремлівських» воєнкорів заявив, що росіяни посилили тактичні наступальні операції на кількох ділянках фронту за межами Запорізької області, щоб розтягнути українську оборону та розпорошити сили та увагу ЗСУ. Речник Таврійського угруповання військ ЗСУ Олександр Штупун заявив, що російські війська намагаються утримати українські сили на Авдіївському та Мар’їнському напрямках і не дати Україні перекинути резерви на Запорізький напрямок.
- Російські джерела висвітлюють нові конфлікти та сутички на між регулярними російськими військами та нерегулярними формуваннями бойовиків «ДНР» у зоні бойових дій. Зокрема росіяни закидають «днрівцям» низький рівень кваліфікації та, вочевидь, не довіряють їм. Подібні тертя, ймовірно, ще більше ускладнить зусилля з інтеграції бойовиків «ДНР» у регулярну російську армію в рамках поточних військових реформ, які проводить РФ.
- У межах поточних реформ Росія готується до реформування Ленінградського військового округу — як очікується, Північний флот Росії більше не буде окремою військовою одиницею на рівні військовому округу, натомість цей флот та чотири його регіони (Республіка Комі, Архангельська та Мурманська області, Ненецький автономний округ) можуть включити до складу реформованого Ленінградського військового округу. Один з російських аналітиків вже припустив, що Росія готується до можливих конфліктів з країнами Балтії та НАТО. Натомість ISW констатують, що така реформа свідчить: Росія вбачає потребу у реструктуризації своїх сил у протистоянні з НАТО та посиленні позицій на кордоні з Фінляндією.