Загальна мобілізація. Права і повноваження працівників ТЦК при перевірці документів і вручення повістки
Загальна мобілізація: як вручаються повістки — права і повноваження працівників ТЦК за законом (Фото:facebook.com/GeneralStaff.ua)
Загальна мобілізація та воєнний стан тривають в Україні з 24 лютого 2022 року. Обов’язок громадян ― захист Вітчизни від російської агресії. Це робиться військовими у складі Сил оборони України. Стати до лав можна або в якості добровольця або після примусової мобілізації, яка здійснюється за законами України.
Конституція України передбачає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону. Захистом України займаються військові у складі Збройних Сил України.
Призов за мобілізацією для служби в ЗСУ відбувається шляхом оповіщення громадян України. Після отримання наказу про мобілізацію, начальники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки мають видати розпорядження про вручення повісток. Повістка виписується на підставі розпоряджень ТЦК, підписується його керівником і він ставить свою печатку, тобто повістка виписується завчасно.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів описує, як відбувається вручення повістки ― адресно особисто в руки під підпис чоловікові.
Як відбувається перевірка документів
У законах ніде не вказано, як саме військові мають перевіряти документи, і ніякого порядку дій для них не існує.
Згідно з частиною 3 статті 18 Закону України Про Національну поліцію, звертаючись до особи для перевірки документів поліцейський зобов’язаний:
- назвати своє прізвище, посаду, службове звання;
- пред’явити жетон, своє службове посвідчення, копію наказу коменданта на її вимогу;
- дати можливість ознайомитися із наявною там інформацією. Поліцейський не зобов’язаний передавати особі своє посвідчення, а повинен тримати його у своїх руках;
- назвати підставу визначену у пункті 7 Порядку перевірки.
Працівники ТЦК, як і поліція зобов’язані законом представлятися та надавати для перевірки свої документи, які уповноважують їх на перевірку документів. Це затверджено пунктом 5 Постанови КМУ № 1456. Уповноважені працівники ТЦК мають пред’явити на вимогу людини наказ коменданта про право на перевірку документів, в якому вказане прізвище особи, яка здійснює перевірку.