Чому не вистачало снарядів: Міноборони уклало щонайменше сім контрактів з польською фірмою, що зривала поставки на мільярди гривень — УП
Польська компанія Alfa отримала низку контрактів від Міноборони на мільярди гривень, хоча систематично зривала поставки (Фото:Українська правда)
Міністерство оборони з квітня 2022 року уклало щонайменше сім контрактів з маловідомою польською фірмою Alfa на поставки снарядів та амуніції для українських військових. Те, що перші поставки на мільярди гривень вона зірвала не змусило відомство припинити співпрацю з компанією, повідомляється в новому розслідуванні Української правди.
NV наводить головні факти з розслідування.
Видання пише, що частину з укладених з Alfa угод Міноборони вже оскаржує в міжнародному арбітражі.
За даними журналістів, ці угоди підписувалися пакетами.
Першу угоду з Alfa Міноборони уклало 11 квітня 2022 року. У компанії замовили 20 тисяч балістичних шоломів, 20 тисяч бронежилетів та 40 тисяч бронеплит до них за 24,5 мільйона євро зі 100-відсотковою передоплатою.
Бронежилети і плити, хоча і зі зривом термінів, компанія поставила всі, але з привезених нею 16 тисяч шоломів 11 тисяч повернули одразу як непридатні, а ще 5 тисяч залишилися лежати на складі, оскільки їх не прийняли на баланс ЗСУ.
22 квітня 2022 року Міноборони уклало з Alfa три угоди на суму близько 3,3 мільярда гривень (майже 64,4 мільйона євро), за кожною з яких польська компанія отримала 50% авансу.
Йшлося про постачання кількох самохідних гаубиць Гвоздика, 122-мм боєприпасів до гаубиці Д-30 та 122-мм ракет до Града.
«Наскільки відомо УП, із законтрактованої зброї приїхала лише невелика кількість. Припасів до Д-30 з великим запізненням приїхала лише десята частина, ракет до Града — третина, а Гвоздики, хоч і приїхали всі, але в такому стані, що точно не відповідає заявленому в угоді технічному класу, і МОУ зараз намагається вибити з постачальника компенсацію», — сказано в розслідуванні.
Вже 27 квітня 2022 року Міноборони уклало ще три «цікаві контракти».
Постачальником був державний спецімпортер зброї – фірма Прогрес, яка мала поставити схожі на ті, що постачала Alfa, види боєприпасів. Сума цих трьох угод склала понад 17 мільярдів гривень. При цьому болгарські постріли до Д-30, Д-20 і реактивні снаряди для Градів, за даними УП, Прогрес мав купувати через ту саму польську фірму Alfa.
У розслідуванні також сказано, що у Прогресі угоди з поляками курував заступник директора та заступник міністра оборони Олександр Миронюк, у якого виявили мільйони різної валюти в дивані під час обшуку у кримінальній справі про закупівлю неякісних бронежилетів.
В цілому, за п’ять днів польська компанія отримала різних контрактів від України на майже 21 мільярд гривень.
Ціна снарядів у прямих угодах з Alfa відрізнялася від ціни у контрактах з Прогресом на десятки відсотків. Alfa мала постачати 122-мм постріли з повним зарядом до гаубиць Д-30/2С1 по 760 євро, а Прогрес такі ж постріли — по 1195 євро. Різниця складала 57% або 435 євро на одному снаряді.
У підсумку контракт Міноборони напряму з Alfa був виконаний на 10%, а контракт із Прогресом — на 80%, але із затримками.
На початку 2023 року Прогрес мав заборгованість перед державою у 200 млн грн, а Alfa — майже 1,7 млрд гривень.
Alfa мала завершити постачання снарядів за квітневими контрактами наприкінці травня 2022 року, але домовилась про продовження термінів до липня 2022 року.
А 13 червня Міноборони, знаючи, що Alfa зірвала попередні поставки, уклало з нею ще три контракти на суму близько 2,6 мільярда гривень — і знову заплатило як передплату половину суми.
За даними журналістів, ці три контракти, імовірно, були підписані з боку Міноборони керівником департаменту військово-технічної політики Владиславом Шостаком, якого звільнили з посади у тому ж місяці.
Ці контракти передбачали поставку:
- 122-мм мін, сума авансу склала 11 млн євро;
- 152-мм постріли для гаубиці Гіацинт (18 мільйонів євро авансу);
- 152-мм постріли до САУ Дана (13 мільйонів євро передоплати).
У підсумку пострілів для Гіацинта приїхало близько 40%, 120-мм мін поставили менше, ніж 1% від контракту, а пострілів до Дани не поставили взагалі.
Зараз Міноборони намагається повернути 27 мільйонів євро передоплати та стягнути ще майже 13 мільйонів євро штрафів за зірвані поставки.
«Але навіть якщо це вдасться, то незмінним залишиться жахливий факт: українська армія рік не отримувала критично важливого озброєння і не могла законтрактувати його в іншому місці, бо постачальник вивів гроші з країни», — сказано в розслідуванні.
Попри всі факти зриву поставок та неякісні шоломи у попередніх поставках 25 жовтня 2022 року Міноборони замовило в Alfa ще 20 тисяч шоломів і 50 тисяч бронежилетів на суму майже 50 мільйонів євро — цього разу без передплати.
Шоломи за цим контрактом в Україну так і не поставили, а половина поставлених бронежилетів не пройшла балістичних випробувань.
Журналісти з’ясували, що Alfa, керівником якої є Пьотр Сапєжинський, була заснована ще у 2005 році, але таких великих контрактів до війни Росії проти України не мала.
«Фірма займається торгівлею різного роду продукцією, зокрема військовою. У 2020 році компанія показала 1,23 мільйона злотих (трохи більше, ніж 300 тисяч євро) прибутку, у 2021-му Alfa заробила 7,4 мільйона злотих (близько 1,8 мільйона євро)», — зазначається в розслідуванні.
Фінансової звітності за 2022 рік Alfa досі не надала, змінивши дані про себе в реєстрі чотири рази за перше півріччя 2023 року, що може бути способом відтягнути подання звітності.