КСУ перевірить конституційність Харківських угод
У КСУ перевірять конституційність Харківських угод (Фото:www.facebook.com/ConstitutionalCourtofUkraine)
Конституційний суд України відкрив провадження у справі щодо конституційності угоди між Україною й РФ від 21 квітня 2010 року про перебування Чорноморського флоту РФ на території України, відомої як Харківські угоди.
Про це йдеться у повідомленні КСУ.
У суді заявили, що Друга колегія суддів Другого сенату у четвер, 13 квітня, відкрила конституційне провадження у справі за конституційним зверненням 49 народних депутатів про надання висновку щодо конституційності Угоди між Україною та Росією з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України від 21 квітня 2010 року.
«Суб’єкт права на конституційне звернення твердить, що невідповідність оспореної Угоди „принципам забезпечення національної безпеки, відсутність нормативно-правової бази для вчинення міжнародної угоди такого змісту, а також невідповідність вказаної угоди статті 17 Основного Закону України“ є підставою для визнання цієї Угоди неконституційною», — сказано у повідомленні.
На одному із засідань Велика палата Суду визначить форму конституційного провадження у цій справі.
Харківські угоди: коротко
За харківські угоди голосували Рінат Ахметов, Андрій Деркач, Василь Хмельницький, Ігор Палиця, Віталій Хомутинник, Вадим Столар та інші. Ратифікацію підтримали 236 депутатів, з них 136 — представники Партії регіонів.
21 квітня 2010 року у Харкові тодішній президент Віктор Янукович підписав угоду між Україною та Росією, яка на 25 років продовжувала термін перебування Чорноморського флоту РФ в Україні нібито в обмін на знижку на газ. За даними ДБР, насправді Україна не отримала знижки — перед підписанням угод РФ двічі штучно завищила ціну.
2014 року військовослужбовці ЧФ РФ спільно з іншими підрозділами Збройних сил РФ окупували Крим. Верховна Рада України оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму та Севастополя Росією.
Міжнародні організації назвали окупацію Криму незаконною та засудили дії Росії. Водночас Росія називає окупацію «приєднанням Криму» та апелює до «відновлення історичної справедливості».
11 березня 2021 року секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що відомство доручило СБУ вивчити обставини ратифікації Харківських угод 27 квітня 2010 року та дії депутатів.
У тому ж році, 12 березня, СБУ почала досліджувати обставини їх підписання та ратифікації, відкрито кримінальне провадження щодо посадових осіб органів державної влади.