«Автори операції планували все «на авось». Полковник Межевікін розповів, як українські бійці намагалися деблокувати Маріуполь
65-річна жінка на тлі руїн багатоквартирного будинку в Маріуполі, в якому вона жила раніше, 5 лютого (Фото:REUTERS/Alexander Ermochenko)
Герой України полковник Євген Межевікін заявив, що автори операції з деблокади Маріуполя планували все «на авось». Через складну ситуацію у ЗСУ не знали, як це зробити, але, попри брак охочих, ініціативну групу таки зібрали.
Про це Межевікін розповів в інтерв’ю виданню Бабель.
За його словами, одна посилена рота мала рухатися з Запоріжжя на Маріуполь: кістяк мав бути з Азову, а група Межевікіна — підсиленням. Назустріч їм із Маріуполя мала рухатися ще одна група.
За планом, як каже Межевікін, частина підрозділів мала створити коридор, яким би пройшли вглиб оборони росіян, знищили резерви, артилерію і командний пункт. Після цього хотіли продовжити рух до Маріуполя.
Захисники міста мали пробиватися з центру на околиці міста і виходити разом із військовими, які по них прибули. Якщо б вихід був неможливий, то вони б залишились у Маріуполі і підсилили оборонців міста. Зрештою з боями і втратами деблокувальні сили відійшли на стартові позиції.
Межевікін стверджує, що «автори операції планували все «на авось».
«Коли я це зрозумів? Коли на нараді перед самим виходом нам сказали, що задача ― вивести захисників Маріуполя, але на питання „На чому їх вивозити?“ відповіли, що вантажівок не буде. Виглядало так, що вони самі не вірили, що ми кудись дійдемо. Я думаю, вони розраховували на удачу: вийшло б ― вони б отримали ордени; не вийшло б ― їх би сильно не лаяли, бо суспільство ж вимагало звільнити з оточення бійців», — додав полковник.
Російські окупанти обстрілювали Маріуполь з першого дня повномасштабного вторгнення в Україну. Місто опинилося в блокаді 1 березня, яка тривала до травня — 20 травня, гарнізон, який утримував Азовсталь отримав наказ припинити оборону, стримавши угруповання у 20 тисяч російських загарбників.
Маріуполь зруйнований на 95% і для його повного відновлення, за словами мера Вадима Бойченка, знадобиться близько 20 років. Кількість загиблих у Маріуполі внаслідок агресії РФ може сягати десятків тисяч.