«Буду орієнтувати G7». Які об’єкти на деокупованих територіях Україна буде відновлювати найперше — віцепрем’єр
Олександр Кубраков під час заходу «Великий день з NV. Діалоги про відновлення України» (Фото:NV/Наталя Кравчук)
Повернення робочих місць на звільнених територіях України, які були тимчасово окуповані – це пріоритетне завдання в процесі їхнього відновлення, вважає Олександр Кубраков, віцепрем’єр-міністр з питань відновлення України.
Про це він заявив в інтерв’ю Radio NV, коментуючи найнагальніші проблеми відновлення зруйнованих територій України.
«Починаємо [відновлювати] школи, вже сотнями в цьому році, об’єкти охорони здоров’я. Тобто ці речі відбуваються, це важливо. Чого не вистачає, на чому зараз ми повністю теж будемо фокусуватися, і як команда, і як уряд, — це повернення робочих місць на тих територіях, які були окуповані», — наголосив Кубраков.
За його словами, це важливо, «тому що ми можемо відбудувати що завгодно, але якщо не буде робочих місць для людей […] – тобто будуть лікарні, будуть школи, буде житло, але якщо люди там не зможуть працювати і отримувати заробітну плату, то [користі від] цього не буде».
«Є бізнес, який там був і виробництво, яке там було [на деокупованих територіях]. І я вважаю, що це буде головним фокусом і нашої команди. Я буду орієнтувати, як представник України в донорській Координаційній платформі G7, на те, що це наш найголовніший напрямок, а саме — відновити ті підприємства, те виробництво, яке було, або побудувати нове на тих деокупованих територіях, які в нас з’явилися в минулому, в цьому році», — підкреслив Кубраков.
Віцепрем’єр підкреслив, що для реалізації таких можливостей він бачить дві програми фінансування. Перша — «це грантові кошти з умовами по створенню робочих місць, по податках». «І ми в такому ключі і спілкувалися і з Єврокомісією, з нашими міжнародними фінансовими організаціями, щоб це було так», — пояснив вископосадовець.
Друге, за його словами, — це доступні кредити. «Тому що кредитні кошти під 30% річних не працюють ні в воєнний, ні в нормальний час — ні в будь-який час. Тобто ми говоримо, що це непрацююча історія. Тому потрібні доступні кредити. Комусь потрібні будуть гранти. Це залежить від ситуації. Це потрібно аналізувати, розбирати. А комусь достатньо буде нормальних, доступних кредитів», — вважає віцепрем’єр.
Олександр Кубраков переконаний, що люди повертатимуться на деокуповані території лише тоді, якщо там буде можливість працювати. Такі приклади є в Київській області і Чернігівській областях, де «можемо побачити, що є підприємства, яким пощастило». «Як правило, це частини якихось транснаціональних компаній або великих груп. Вони проінвестували. Кондитерська фабрика в Тростянці вже працює, тому що вона частина великої міжнародної групи. Вони прийняли таке рішення на рівні штаб-квартири. Вони відновлюються. Супер. Вони прийняли всі ризики і працюють», — навів приклади Кубраков.
«А є багато локальних українських компаній, які не є частиною [міжнародних], які можуть піти взяти кредит під 30%. Звичайно, їм його не дадуть, тому що в них немає бізнес-плану, який може витримати таке навантаження. Жоден бізнес це не може витримати. І це, вважаю, важливим. І ми над цим зараз будемо всі разом працювати, щоб ці програми запрацювали», — пообіцяв він.