Пояснюють юристи. Якими є виплати для строковиків в Україні та чи планують їх змінювати
Виплата строковикам, які не беруть участь у бойових діях, зводиться до посадового окладу, що складає від 350 до 700 грн (Фото:khoda.gov.ua)
Автор: Олександра Горчинська
NV та ГО Юридична Сотня розбирають, на які виплати можуть претендувати військовослужбовці строкової служби, а також чи можуть вони звільнитися з служби в умовах воєнного стану.
На час дії воєнного стану в Україні солдати строкової служби отримують посадовий оклад у розмірі від 350 до 700 грн на місяць, ліжко-місце у казармі, також забезпечуються військовою формою та харчуванням. Допоки діє режим воєнного стану, вони не можуть звільнитися зі служби в армії, навіть за умови, що вже відслужили рік після призову.
На прохання NV юристи ГО Юридична Сотня пояснюють, чому строковики отримують такі малі суми, чи можуть вони претендувати на грошові надбавки та які підстави для звільнення зі служби мають станом на сьогодні.
З 24 лютого 2022 року для строковиків була встановлена додаткова винагорода за проходження військової служби. Як довго її виплачували, про які суми йшлося?
Спершу це була лише винагорода до 100 тис грн у випадку участі в бойових діях, потім строковиків було виключено з винятків щодо виплати додаткової винагороди у розмірі 30 тис грн під час воєнного стану. Тобто з березня 2022 року вони отримували додаткову винагороду в розмірі 30 тис грн, незалежно від участі в бойових діях.
З лютого 2023 року така додаткова винагорода виплачується у розмірі 30 тис грн: військовослужбовцям, які виконують бойові або спеціальні завдання згідно з бойовими наказами або розпорядженнями, в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових або спеціальних завдань. Тут, на відміну від абзацу про винагороду в розмірі до 100 тис грн, строковики не зазначені.
Станом на зараз оплата строковикам, які не беруть участь у бойових діях, зводиться до посадового окладу, що складає від 350 до 700 грн — залежно від тарифного розряду. Звідки такі малі суми?
Відповідно до постанови КМУ № 704, розміри посадових окладів, окладів за військовими або спеціальними званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються, виходячи з розміру 1762 гривні, та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Додаток 12 стосується безпосередньо строковиків. Він передбачає тарифні коефіцієнти від 0,2 до 0,4. Тому і виходить така сума.
Чи мають можливість строковики, що перебувають в таких умовах, якось заробляти іншою діяльністю? І чи це дозволено законодавчо?
Обмеження щодо суміщення чи іншої зайнятості, поширюється лише на: військових посадових осіб ЗСУ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації та інших утворених відповідно до законів військових формувань. Та не поширюється на: військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки. Тобто на законодавчому рівні строковики не підпадають під вказане обмеження. Однак на практиці, перебуваючи у визначеному місці та виконуючи обов’язки військової служби, поєднувати зайнятість видається надзвичайно складно.
Оптимальним виходом могло б бути продовження військової служби за контрактом, із виплатою повноцінного грошового забезпечення. Проте тут все залежить від бажання строковика, а також — від командира, який має право на укладання контракту.
Окрім посадового окладу, перебуваючи на службі, військовослужбовці строкової військової служби отримують форму та забезпечуються харчуванням.
Один із варіантів — передбачити для військовослужбовців строкової служби надбавку чи доплату на період дії воєнного стану у Наказі МОУ.
Чи якісь зміни відбуваються вже або очікуються найближчим часом?
Є законопроекти, прямовані на вирішення ситуації зі строковиками різними шляхами. Так, наприклад, законопроект № 9140 від 23.03.2023 пропонує передбачити у ЗУ Про військовий обов’язок та військову службу можливість для строковиків звільнитись зі строкової служби за заявою, тобто — за власним бажанням. Після цього вони будуть зобов’язані прибути у ТЦК та СП за місцем проживання для взяття на військовий облік.