Умовний термін за групове зґвалтування. Омбудсмен бере на особистий контроль резонансну справу на Закарпатті
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець (Фото:Дмитро Лубінець / Facebook)
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що бере під особистий контроль резонансну справу про групове зґвалтування неповнолітньої на Закарпатті, за яке суд дав умовний термін трьом обвинувачуваним підліткам.
Про це Лубінець написав у соцмережах.
Він повідомив, що представник регіонального представництва Офісу омбудсмена побував у селі Верхні Ворота, де сталося зґвалтування. Він поспілкувався з батьком та бабусею постраждалої, які дали згоду на «вжиття заходів, направлених на відновлення прав дитини».
Омбудсмен зазначив, що його позиція полягає у можливості залучення представників правозахисних організацій та адвокатів і залучення міжнародних організацій щодо надання кваліфікованої психологічної допомоги та реабілітації для дитини.
Лубінець пообіцяв ретельно проаналізувати дії судді та прокуратури. Для цього він планує звернутися до Вищої ради правосуддя і Генпрокурора.
Також перевірять діяльність місцевої служби захисту дітей, працівник якої представляв інтереси дівчинки в суді.
«Адже, як виявилося, мати одного із хлопців також працівниця тієї служби соцзахисту дітей. Тому є сумніви щодо „неупередженості“ та професійності представлення інтересів дівчинки», — зазначив омбудсмен.
Він також висловив сумніви щодо професійності дій обласного керівництва.
«Адже подія трапилася ще влітку 2021 року, втім суд виніс вирок у справі лише зараз», — зазначив він.
Лубінець повідомив, що взяв справу під особистий контроль.
«Права неповнолітньої дівчини мають бути поновлені», — наголосив він.
Раніше закарпатський журналіст Віталій Глагола повідомив, що сім’я постраждалої готова подавати апеляцію на рішення закарпатського суду. Він додав, що допомогти з підготовкою апеляції родині готові найкращі юристи, зокрема відомий адвокат Масі Наєм.
Він також повідомив, що постраждалій дівчинці знайшли психолога, яка допоможе їй пережити те, що сталось. За словами журналіста, за півтора року після зґвалтування дитина так і не отримала фахової психологічної допомоги.
Голова Закарпатської ОДА Віктор Микита водночас після розголосу справи доручив соцслужбам вивчити всі дії або можливу бездіяльність відповідальних посадових осіб територіальної громади та навчального закладу.
Закарпатський суд дав умовний термін за групове зґвалтування неповнолітньої: що відомо про цю справу
Воловецький районний суд на Закарпатті присудив два роки умовно трьом підліткам, які скоїли групове зґвалтування щодо неповнолітньої дівчини.
Злочин стався у серпні 2021 року. Троє неповнолітніх жителів села Верхні Ворота скоїли у підвалі щодо 14-річної дівчини «дії сексуального характеру», як це схарактеризував суд. Свої дії підлітки знімали на відео з метою шантажу. Пізніше відео знущань вони завантажили в інтернет.
До поліції за два тижні після зґвалтування звернулась бабуся потерпілої. За фактом зґвалтування неповнолітньої, вчиненого групою осіб, слідчі відкрили кримінальне провадження. Санкції статті передбачають до 12 років позбавлення волі. Підозрюваних — двох 15-річних і 14-річного підлітків — взяли під варту без права внесення застави.
16 березня 2023 року суддя Воловецького районного суду присудила хлопцям по п’ять років позбавлення волі, але звільнила від покарання, призначивши усім трьом іспитовий термін на два роки.
При цьому суд ухвалив вирок за ст. 153 (сексуальне насильство, без проникнення), а не 152-ї статті (зґвалтування).
Суд під час ухвалення рішення зважав на те, що обвинувачувані особи є неповнолітніми, раніше не судимими, визнали вину та розкаялись. Також суд спирався «на позитивні характеристики», які обвинуваченим написали вчителі з місцевої школи. Вони вважають ув’язнення «занадто суворим покаранням».
Крім того, у постраждалої в суді не було адвоката. Її інтереси в суді представляла служба захисту дітей місцевої сільради, в якій мати одного з ґвалтівників працює секретарем.
Інцидент і вирок викликали хвилю обурення серед громадських діячів і політиків, які розкритикували дії суддів і педагогів.